Facebook Sayfamız
Rastgele Foto
1 3 5 6
Eskişehir Hava Durumu
Mayıs 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Eskişehir Semazen

Archive for Mayıs, 2017

Eskişehir’e Özel Düğün

Düğünler, insanların en anlamlı ve özel hatıralarını yaşadıkları zaman dilimleridir. Her yörenin düğün merasimleri aynı değildir. Düğünler günümüzde geleneklere daha az uyularak yapılmaktadır. Eskişehir ilinde unutulmak üzere olan önceki düğün geleneklerini şu şekilde özetleyebiliriz: Evlenecek erkek kızın ailesine görücü olarak birisini yollar. Kıza bu kişi bakar eğer beğendiğini söylerse, bir kaç gün içinde erkeğin tarafından iki veya üç şahıs, kız evine kızı istemeye varır. Kızın ailesi üç beş gün düşünelim der. Bu Eskişehir’e da aynıdır Erzurum’da da. Sebebi ise geleneklerimizdir.

Kızın babası, babası yoksa akrabası, evliliği münasip görürse, yeniden gelen erkek tarafına bohça ya da mendille hediyelerde verir. Bu söz mendili adı verilir. Mendil verilmesinin arkasından, erkek evine; söz şerbeti sunulur. Daha sonra nişan tarihi kesilir. Nişan tarihi öncesinde, gelin kıza çeşitli hediyeler nişan selesi denilen süslü seleler içinde kız evine yollanır. Bu söz selelerini nişan tebriğine gelenlere göstermekte adettendir. Nişan tarihinde, erkek evi misafirlerini kız evine götürür. Nişan yüzüklerini takılır. Nişan takarken makas kesmiyor diye şaka yapılır. Nişan kurdelesini kesene para vermekte adettir. Nişanlı kaldıkları zamanda dini bayramlarda kız evi damada, oğlan evi geline giysi tarzı hediyeler hazırlar ve götürür, bayram kurban bayramı ise kız gönderilen hediyelerin yanı sıra kurbanlık koç da yollanır. Düğünden öncesi, kızın çeyizleri getirilir. Kız evinden biri sandığa oturur oğlan evi ona para verir. Eskişehir organizasyon firmamız tüm bu işlemlerde sizin rehberiniz olacak ve sizler için en unutulmaz anları yaşamanıza sebep olacaktır.

Çeyiz, gelinin evine yerleştirilir. İsteyen bakar. Gelin gitme işinden önce gelin hamam ve akşam kına gecesi düzenlenir. Kına gecesinde oynanır ve kıza kına sürülür. Düğünde gelin alma yapılırken erkek evi babası kurdelesini bağlayınca alıp erkeğin evine gelini indirir. Gelin kapıdan girerken başından buğday, leblebi, şeker ve para serpilmesi yapılır. Geline yüz görümlüğü denilen altın takan damat yüzünü açar. Yatsı namazından sonra damat arkası yumruklanarak evine yollanır. Düğünüm harika olsun diyorsanız ve unutulmaz bir düğün yaşamak istiyorsanız Eskişehir organizasyon firmaları arasında kendini kanıtlamış firmamızdan destek alabilir ve hayallerinize en kısa sürede ulaşarak Eskişehir’in geleneklerine göre düğününüzü yapabilirsiniz.